Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /data/web/virtuals/202514/virtual/www/wp-content/themes/yootheme/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 112

Nové publikace z Katedry geomatiky Fakulty stavební ČVUT v Praze

Dvě významné publikace připravili pracovníci Katedry geomatiky Fakulty stavební ČVUT v Praze. Jedná se o publikaci Třebel 1647. A battlefield of the Thirty Years’ War from the perspective of the history, archaeology, art-history, geoinformatics and ethnology a publikaci The Landscape of the Czech Lands in the Era of the Thirty Years’ War in the Work of Matthäus Merian Senior.

Na začátku tohoto roku vyšla kniha: Matoušek, V., Janata, T., Chlíbec, J., Urbani, R. & R. Zimová. Třebel 1647. A battlefield of the Thirty Years’ War from the perspective of the history, archaeology, art-history, geoinformatics and ethnology. Praha: Nakladatelství Agentura KRIGL, 2018. ISBN 978-80-88104-31-5. Kniha pojednává o střetnutí švédské a habsburské armády, která se odehrála pod hradem Třebelí v západních Čechách mezi 18. srpnem a 5. zářím, v roce 1647. Krajina bojiště se od poloviny 17. století dodnes téměř nezměnila. Na bojišti je dochováno sedm reliktů polních opevnění. Terénní výzkum bojiště probíhal s přestávkami od roku 1988 do roku 2017.

Nyní je připravena k vydání další publikace z již ukončeného grantu GA ČR „Proměněná země: interdisciplinární výzkum vlivu třicetileté války na venkovskou krajinu Čech“, na které se podíleli kolegové z Katedry geomatiky: Matoušek, V., Chlíbec, J., Janata, T. & R. Zimová. The Landscape of the Czech Lands in the Era of the Thirty Years’ War in the Work of Matthäus Merian Senior. Praha: Togga, 2018.  Práce je věnována dílu Matthäuse Meriana staršího, resp. jeho rytinám, zobrazujícím bojiště třicetileté války v prostoru českých zemí, s podrobnějším zaměřením na švédské tažení v Čechách roku 1647. Rytiny byly studovány, popsány a analyzovány s využitím mezioborových přístupů a metod jako odraz české, případně středoevropské krajiny, která následně, při hlubším současném výzkumu, může nést v prostoru bitev označení militární krajina. Publikace je objevnou prací, metodicky spočívající na mezioborových základech, které propojuje, kloubí a aplikuje na souboru dosud tímto způsobem nestudovaných historických pramenů.

Jiří Cajthaml


Kolektivní členové ČKS

KARTOGRAFIE PRAHA
Katedra geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci
Katedra geografie Masarykovy univerzity
T-Mapy
Výzkumný ústav geodetický, topografický a kartografický
Katedra geomatiky Českého vysokého učení technického
Moravské kartografické centrum
Geografický ústav Masarykovy univerzity
Katedra geografie Technické univerzity v Liberci
Univerzita obrany