Odborný seminář ČKS: Kartovýročí 2021
Dne 11. listopadu 2021 se uskutečnilo v prostorách Pedagogické knihovny J.A. Komenského v Praze podzimní setkání kartografů u českých školních atlasů, a to v rámci již několikátého odborného semináře v rámci tzv. kartovýročí. Akce navázala na semináře realizované v minulých letech (již od roku 2016, kdy proběhl seminář a výstava k výročí 300 let od vydání Müllerovy mapy Moravy). Letošní setkání se vyznačovalo poněkud odlišnou koncepcí propojující historické milníky s aktuálním děním v oboru.
Moderování semináře se osobně ujal prezident České kartografické společnosti prof. Václav Talhofer. V úvodní části byla Dr. Zdeňkem Stachoněm z Masarykovy univerzity přehledově zmíněna významná kartografická výročí připadající na rok 2021 a následně byla detailně prezentována výročí s vazbou na českou školní kartografii, přičemž tento přehled připravil prof. Vít Voženílek z Univerzity Palackého v Olomouci.
V druhé části semináře proběhly přednášky zástupců z praxe a akademické sféry, které vytvořily návaznost do současnosti:
- Jan Ptáček (Kartografie Praha)
KNIŽNÍ A SEŠITOVÉ ŠKOLNÍ ATLASY Z PRODUKCE KARTOGRAFIE PRAHA - Daniel Kozák, Martin Lavický (TERRA)
ONLINE VERZE ŠKOLNÍHO ATLASU DNEŠNÍHO SVĚTA Z PRODUKCE NAKLADATELSTVÍ TERRA - Hana Svatoňová, Nikola Koktavá
(Masarykova univerzita)
ŠKOLNÍ ATLASY VE VÝUCE: VČERA A DNES
Semináře se zúčastnily i přes nepříznivou epidemiologickou situaci přibližně čtyři desítky účastníků, z nichž většina se aktivně zapojila do závěrečné diskuse. Diskutována byla problematika redakce školních atlasů a také možné směry vývoje do budoucna.
Seminář doplnila minivýstava vývoje českých školních atlasů od poloviny 19. století. Vystavené exponáty pocházely z Mapové sbírky Geografického ústavu Masarykovy univerzity a soukromé sbírky prof. Voženílka.
Organizátoři děkují zaměstnancům Pedagogické knihovny J. A. Komenského za vstřícný přístup.
Zdeněk Stachoň