VYHLÁŠENY NOMINACE NA OCENĚNÍ MAPA ROKU 2024
Odborná komise České kartografické společnosti na svém zasedání dne 15. dubna 2024 zhodnotila všechny přihlášené produkty a nominovala na ocenění Mapa roku 2024 v pěti soutěžních kategoriích následující kartografické produkty. Z nich vybrala vítěze, kteří obdrží ocení MAPA ROKU 2024. Kromě vítězů jednotlivých kategorií odborná komise udělila i několik zvláštních ocenění. Nominované produkty budou vystaveny a nominační listy a diplomy předány na slavnostním vyhlášení výsledků soutěže, které proběhne ve čtvrtek 15. května 2025 v Armádním muzeu Žižkov v Praze (pozvánka zde). Přijďte se setkat s českými kartografy, prohlédnout si nominované exponáty, převzít nominační listy a diplomy. Nebudete litovat (registrace zde).
Nominace na ocenění MAPA ROKU 2024
ATLASY, SOUBORY A EDICE MAP
Do kategorie bylo přihlášeno 17 produktů od 10 vydavatelství či autorů. Nominace obdržel jeden atlas, dva soubory map a dva soubory atlasů:
Atlas nářečí českého jazyka – nominativ a akuzativ plurálu životných maskulin (Ústav pro jazyk český AV ČR a Univerzita Palackého v Olomouci)
https://www.cartography.upol.cz/m-a-p-s-num-28/, https://www.ceskanareci.cz/anacej5/
Atlas nářečí českého jazyka – nominativ a akuzativ plurálu životných maskulin je pátým ze série nářečních atlasů, které vznikají z projektové spolupráce Katedry geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci a dialektologického oddělení Ústavu pro jazyk český AV ČR. Obsahuje výsledky dialektologického zpracování geografické distribuce nářečních forem 12 vybraných životných maskulin, zahrnujících osobní podstatná jména (sedlák, kluk, hoch, syn, host, pekař) a zvířecí podstatná jména (ptáček, pes, holub, vůl, jelen, vrabec). První oddíl atlasu obsahuje 24 hlavních analytických map a doprovodné mapy hláskových obměn, doplněné dialektologickými texty, jež zahrnují konkrétní kontexty užití z Archivu lidového jazyka ÚJČ v Brně. Koncepčním vyústěním atlasu jsou unikátní mapy prostorové syntézy ve druhém oddíle zachycující shodu variant nominativu a akuzativu, shodu nářečních a spisovných variant, výskyty tvarů jiných pádů v nominativu a akuzativu plurálu, a typizaci koncovek těchto pádů. Atlas čerpá z rozsáhlého materiálu nasbíraného během nářečního výzkumu v letech 1964–1976, který pokryl 420 venkovských lokalit a 57 měst, přičemž analyzováno bylo přibližně 8 tisíc nářečních dokladů. Mapy jsou doplněny atraktivní infografikou, QR kódy pro audionahrávky a obrázky vygenerovanými nástroji umělé inteligence.
Soubor cestovatelských map (Kartografie Praha, a. s.)
Nový koncept a design nástěnných map, které slouží jako nástroj prezentace vlastních cestovatelských zážitků nebo cest plánovaných, zároveň poskytuje prostor pro osobní kartografické a umělecké vyjádření. Cestovatelské mapy jsou nabízeny ve třech variantách – Česko, Evropa a svět, a v jednotném formátu 1000 × 650 mm. Všechny jsou k dispozici ve dvou provedeních: (i) kapa-deska 5 mm s úchyty na zeď a barevnými špendlíky a (ii) papírová mapa s matnou laminací, dřevěnými lištami a sadou samolepek. Při zpracování map autoři dbali na jejich kartografickou kvalitu, přehlednost a geografickou přesnost. Cílem bylo, aby mapy byly zajímavé z estetického hlediska a zároveň poskytly dostatek prostoru pro prezentaci vlastních cest a zážitků jejich uživatelům. S pomocí dodávaných doplňků nebo svých vlastních (provázků, fotografií, vlaječek) je možné s mapou pracovat opravdu velmi tvůrčím způsobem. Při redakční přípravě map autoři mysleli i na jejich vzdělávací potenciál, protože na českých školách si dnes už často nevystačí s atlasem nebo nástěnnými zvětšeninami map z něj. Cestovatelské mapy umožňují přistoupit k výuce regionální geografie, ale nejen jí, trochu jinak. Cestovatelskými mapami se autoři pokusili nabídnout kvalitní kartografický produkt, který umožňuje dokumentovat a vizualizovat vlastní zážitky a má jistě potenciál rozvíjet i prostorové myšlení a lepší orientaci v současném světě.
Festivalové mapy Anifilm Liberec (Jiří Šmída, Daniel Vrbík, Ondřej Horáček)
https://mapy.fp.tul.cz/anifilm
Soubor map vytvořený pro Festival Anifilm v Liberci představuje výsledek šestileté spolupráce mezi kartografy, grafiky a organizátory festivalu. Od roku 2020 vzniká každoročně aktualizovaná mapa, která se stala důležitou součástí akreditačního balíčku a významným nástrojem prostorové orientace návštěvníků. Mapa má kapesní formát (70 × 100 mm složená, 420 × 300 mm rozložená) a měřítko 1 : 7 500. Je oboustranná, dvojjazyčná (česky a anglicky) a její podoba se každoročně přizpůsobuje vizuálnímu stylu festivalu. Přední strana zobrazuje plán centra Liberce se zvýrazněním festivalových lokalit, partnerských podniků a klíčových orientačních bodů. Tramvajová trať zde slouží jako hlavní prvek orientace a spolu s dalšími mentálními body města podporuje efektivní plánování pohybu. Zadní strana mapy obsahuje zjednodušený schématický přehled festivalových míst, včetně informací o programu a orientačních časech přesunů. Díky zpětné vazbě od organizátorů dochází každoročně k inovacím obsahu i formátu. Projekt je významným příspěvkem k rozvoji eventové kartografie – využívá koncepty mentálních map a wayfindingu a slouží jako příklad dobré praxe pro další kulturní a veřejné akce. Mapa tak není jen nástrojem navigace, ale i součástí festivalové identity a zážitku.
Soubor školních sešitových atlasů (Kartografie Praha, a. s.)
https://www.kartografie.cz/skolni-zemepisne-atlasy/
Ucelená řada školních sešitových atlasů vzniká v nakladatelství Kartografie Praha již řadu let a vychází z úspěšného Školního atlasu světa. Do souboru patří čtyři sešity (i) Afrika, Austrálie, Oceánie a Antarktida, (ii) Amerika, (iii) Asie a (iv) Evropa. Edice sešitových školních atlasů je určena pro výuku zeměpisu na základních školách a víceletých gymnáziích. Atlasy doplňují Školní atlas světa, rozšiřují jeho tématiku a vybrané jevy a charakteristiky světadílů prezentují na podrobnějších mapách. Učitelé i žáci v nich najdou přehledné fyzické a politické mapy, podrobné obecně zeměpisné mapy, tematické mapy, přehledy států a zeměpisných rekordů a doprovodnou stranu s fotografiemi. Atlasy se průběžně aktualizují a mají schvalovací doložku MŠMT.
Soubor autoatlasů Česka (Kartografie Praha, a. s.)
https://www.kartografie.cz/autoatlasy-a-automapy-ceska/
Kartografie Praha uvedla na český trh trojici autoatlasů, které se liší formátem, měřítkem i rozsahem doplňkových informací a které vynikají odlišnou podrobností a přehledností. Každý z nich je uzpůsoben jiným potřebám uživatelů – od řidičů hledajících rychlou orientaci až po detailní průzkumníky krajiny. Hlavními výhodami jednoho z nejpopulárnějších atlasů je detailní měřítko 1 : 100 000, vrstevnice, podrobnost až do úrovně lesních cest a doplňkové mapy Česka. Atlas je zpracován ve formátu A4 s nejnovějším stavem silniční a dálniční sítě, včetně kilometráže a placených úseků, přehlednou mapou a tabulkou vzdáleností, rejstříkem obcí a podrobnými plány center větších měst. Druhý atlas v měřítku 1 : 150 000 vychází v aktualizované verzi pro rok 2024. Nové vydání obsahuje, mimo jiné, všechny úpravy v klasifikaci rychlostních silnic a dálnic, změny na silnicích nižších tříd a nové plánky placených úseků na území Česka. V atlase je kladen důraz na dobrou čitelnost, příjemnou barevnost a celkovou přehlednost map. Třetí, populární autoatlas Česka ve velkém formátu 230 × 320 mm a měřítku 1 : 200 000, je řidiči ceněn především pro přehlednost a čitelnost silniční a dálniční sítě, stejně jako pro velké mapové dvoustrany zahrnující mnohem větší území než klasické atlasy a umožňující pohodlnou navigaci. Atlas tradičně obsahuje kompletní síť dálnic, silnic I., II. a III. třídy, kilometráž v mapě, přehled placených úseků, mapu a tabulku vzdáleností a průjezdní plány velkých měst.
SAMOSTATNÁ KARTOGRAFICKÁ DÍLA
Do kategorie bylo přihlášeno 36 produktů od 15 vydavatelství či autorů. Nominace obdrželo pět tematických map:
Plzeňský kraj za Karla IV. (Filip Kasl, Marek Pišl)
Mapa Plzeňský kraj za Karla IV. nabízí přehled o historických majetkových poměrech v tomto územním celku za života našeho nejznámějšího panovníka. Dílo shrnuje výsledky snahy o co nejširší a nejnovější stav poznání. Představuje majetek šlechty, majetek královský, měst a církve. Mapa zaznamenává a popisuje také tehdejší opevněná panská sídla volně stojící v krajině. Tato sídla jsou zachycena v mapě, doplněna krátkým textem a často i kresbou tehdejší hypotetické podoby. Mapa rovněž zaznamenává hlavní středověké komunikace v kraji. Grafickou část mapy doplňují vyobrazení rodových erbů a znaků církevních řádů. Autoři se snažili vyvarovat obvyklých encyklopedických údajů a tím přidat na čtivosti a zajímavosti. Jejich záměrem bylo vedle stručného popisu lokality poukázat na funkci, úlohu či význam jednotlivých lokalit v polovině 14. století.
Přenosová a distribuční soustava na napěťových hladinách 400, 220 a 110 kV (2024) (ČEPS, a. s.)
Nová nástěnná mapa přenosové a distribuční soustavy, kterou vytvořilo autorské trio z oddělení GIS ve společnosti ČEPS (dříve vydávalo EGÚ Brno, naposled 2020). Mapa nabízí rychlý a detailní pohled na elektrizační soustavu ČR na napěťových hladinách 400, 220 a 110 kV, včetně zdrojů. Inovativním způsobem je vyjádřena matice transformací napětí na uzlových bodech (elektrické stanice) a zpracován vlastní schematický model sítě. Oblasti s vyšší koncentrací objektů elektrického stanic a vedení (Podkrušnohoří, Ostravsko, Praha a Brno) jsou pro lepší přehlednost zobrazeny v samostatných rohových mapách.
Technické památky Česka (Kartografie Praha, a.s.)
https://www.kartografie.cz/tematicke-mapy-1-500-000/technicke-pamatky-ceska/
Skládaná mapa v měřítku 1 : 500 000 je součástí edice tematických map Česka, věnujících se různým zajímavostem naší země. Ve stínu hradů, zámků nebo přírodních krás, jako cílů turistů stojí někdy památky spojené s každodenní lidskou činností – nejrůznější dopravní, důlní a vodní stavby, továrny a průmyslové objekty, mlýny, pivovary či vojenské stavby. Mapa vám přináší přehled těch nejzajímavějších. Doplňují je pak muzea, skanzeny a archeoparky, jež se věnují tématu techniky, technologií, energetiky či dávné každodennosti. Zadní strana mapy nabízí stručný popis vybraných zajímavostí, a to i v anglickém a německém jazyce.
Cestovatelská mapa Česka (Kartografie Praha, a. s.)
Nástěnná mapa Česka v novém konceptu a designu, která slouží jako nástroj prezentace vlastních cestovatelských zážitků nebo cest plánovaných. Zároveň poskytuje prostor pro osobní kartografické a umělecké vyjádření. Uživatel si může vybrat ze dvou provedení mapy: (i) kapa-deska 5 mm s úchyty na zeď a barevnými špendlíky a (ii) papírová mapa s matnou laminací, dřevěnými lištami a sadou samolepek. Obě provedení jsou ve formátu 1000 × 650 mm. Při zpracování map autoři dbali na jejich kartografickou kvalitu, přehlednost a geografickou přesnost. Cílem bylo, aby mapy byly zajímavé z estetického hlediska a zároveň poskytly dostatek prostoru pro prezentaci vlastních cest a zážitků jejich uživatelům. S pomocí dodávaných doplňků nebo svých vlastních (provázků, fotografií, vlaječek) je možné s mapou pracovat opravdu velmi tvůrčím způsobem. Při redakční přípravě map autoři mysleli i na jejich vzdělávací potenciál, protože na českých školách si dnes už často nevystačí s atlasem nebo nástěnnými zvětšeninami map z něj. Cestovatelské mapy umožňují přistoupit k výuce regionální geografie, ale nejen jí, trochu jinak. Cestovatelskými mapami se autoři pokusili nabídnout kvalitní kartografický produkt, který umožňuje dokumentovat a vizualizovat vlastní zážitky a má jistě potenciál rozvíjet i prostorové myšlení a lepší orientaci v současném světě.
Česko – nástěnná mapa (IlustrovanyAtlas.cz)
https://ilustrovanyatlas.cz/produkt/nastenna-mapa-ceska/
Ilustrovaná mapa Česka vznikla jako originální výuková pomůcka, která má dětem přiblížit geografii, přírodu i kulturu jejich vlasti poutavou a srozumitelnou formou. Cílem autorů bylo vytvořit mapu, která nebude jen dekorací na zdi, ale aktivním nástrojem pro rozvoj klíčových kompetencí – prostorové orientace, čtení map, logického myšlení i schopnosti objevovat souvislosti. Mapa kombinuje tradiční kartografické prvky (města, řeky, pohoří, národní parky) s více než 200 ručně malovanými ilustracemi, které znázorňují přírodní a kulturní památky, typická zvířata, regionální zajímavosti a každodenní činnosti známé dětem z běžného života. Unikátní součástí mapy je tzv. výukový rám – okrajová část mapy, která obsahuje vybrané ilustrace s popisy. Děti mohou hravou formou hádat, co jednotlivé obrázky znázorňují, a následně jejich význam ověřit právě v rámu. Tento prvek podporuje interaktivní učení a motivuje děti k dalšímu zkoumání mapy. Důležitou roli hraje i grafické měřítko doplněné o srozumitelné slovní vysvětlení a legendu, kterou dětem představují kreslené postavičky – jejich vrstevníci. Mapa je koncipována tak, aby oslovila různé věkové skupiny, a díky své vizuální i obsahové bohatosti zůstává dlouhodobě atraktivní. Odezva od rodičů, učitelů i dětí potvrzuje, že mapa skutečně podporuje vzdělávání hravou, objevnou formou a přispívá ke kladnému vztahu dětí ke geografii i k vlastní zemi.
DIGITÁLNÍ KARTOGRAFICKÉ PRODUKTY A APLIKACE NA INTERNETU
Do kategorie bylo přihlášeno 10 produktů od 10 vydavatelství či autorských týmů. Nominace obdržely čtyři kartografické aplikace:
Digitální technické mapy krajů jako součást Digitální mapy veřejné správy (Český úřad zeměměřický a katastrální a kraje České republiky)
https://dmvs.cuzk.gov.cz/mapovy-portal
Digitální technická mapa (DTM) představuje unikátní projekt, který sjednocuje a harmonizuje geografická data o dopravní a technické infrastruktuře na území celé České republiky. Jejím cílem je poskytnout přesné a aktuální informace o skutečném umístění staveb, inženýrských sítí i dalších prvků v území, včetně informací o jejich vlastnících, správcích a provozovatelích. DTM zásadním způsobem podporuje digitalizaci veřejné správy, zejména v oblasti stavebního řízení, územního plánování, správy majetku a koordinace stavebních prací. Projekt DTM spojuje 14 krajských informačních systémů s centrální platformou Digitální mapy veřejné správy (DMVS), kterou spravuje Český úřad zeměměřický a katastrální. Tato struktura vyžaduje vysokou míru koordinace, bezpečnosti a technické propracovanosti. Klíčovým výstupem je jednotná kartografická prezentace – mapy s důrazem na čitelnost, orientaci a využitelnost v celé řadě uživatelských prostředí, od webových a mobilních aplikací po profesionální GIS software. Velkou výzvou byla tvorba jednotného značkového klíče, vycházejícího z tradic české kartografie (ČSN 01 3411), ale výrazně rozšířeného o nové symboly a měřítkové varianty. Mapy zachovávají vizuální kontinuitu s historickými technickými mapami, např. šedým orámováním budov, a současně využívají moderní grafické prvky pro zvýšení srozumitelnosti. DTM je nástrojem, který přináší reálný užitek odborné i laické veřejnosti.
TimeMap.org – Interaktivní mapa historie (MapTiler s.r.o.)
https://www.oldmapsonline.org/en/project/press
TimeMap.org je nejobsáhlejší interaktivní mapa světových dějin, mapující 6 000 let od starověku až po současnost. Tento nástroj může změnit způsob, jakým lidé přistupují k historii a pracují s ní – umožňuje snadné ověřování faktů při sledování zpráv, přípravě školních projektů nebo návštěvě historických míst s rodinou. Je určen odborníkům i široké veřejnosti. Propojuje nejmodernější technologie, včetně umělé inteligence, s výzkumem v oblasti historických a digitálních humanitních věd. Na vývoji spolupracovali kartografové a programátoři z firmy MapTiler, pod vedením CEO dr. Petra Přidala, s týmem historiků vedeným dr. Jitkou Močičkovou z Historického ústavu Akademie věd ČR za podpory TAČR, který měl na starosti zpracování historických dat. Výsledkem je unikátní nástroj, který zobrazuje přibližné hranice historických regionů a jejich panovníky (krále, prezidenty, ale i předsedy vlády), významné osobnosti (umělce, spisovatele, vědce, sportovce) a vojenské konflikty. To vše s odkazy na Wikipedii a dostupné v 11 jazycích (včetně češtiny). Kartografický design TimeMap.org je inspirován estetikou švýcarských geografických atlasů, které využívají tlumené barvy a zvýrazňují pevninu pomocí tzv. coastal vignette. Tento efekt je neobvyklý a obtížně dosažitelný ve webové digitální kartografii. Podkladová mapa je dostupná ve dvou variantách podle denní doby. Ve večerních hodinách se automaticky přepne do tmavého režimu na základě nastavení uživatelova přístroje. TimeMap.org je také integrovaná do portálu OldMapsOnline, který obsahuje více než půl milionu detailně naskenovaných starých map z institucí po celém světě. Webová aplikace umožňuje zkoumání minulosti mnoha měst až na úroveň jednotlivých ulic.
Mapování vegetace podél dopravní infrastruktury: realizace pomocí bezpilotních leteckých prostředků (Česká zemědělská univerzita v Praze)
Mapové dílo vzniklo jako výstup typu Nmap (specializovaná mapa s odborným obsahem) v rámci projektu Monitoring a vyhodnocení rizikových jevů v okolí dopravní infrastruktury s využitím DPZ (CK02000203), který byl podpořen Technologickou agenturou ČR v rámci programu Doprava 2020+. Aplikačními garanty výstupu jsou Ředitelství silnic a dálnic ČR a Správa železnic. Autory výstupy jsou Jakub Jaroš, Jan Komárek, Ondřej Lagner, Petr Klápště a Tomáš Klouček z Česká zemědělské univerzity v Praze, Katedry prostorových věd Fakulty životního prostředí, hlavním designerem kartografických výstupů je Jakub Jaroš. Mapa je prezentována prostřednictvím ArcGIS Story Maps a je zaměřena na problematiku monitoringu a pasportizace vegetace v okolí dopravní infrastruktury pomocí senzorů nesených bezpilotními leteckými prostředky (UAV). Samotná mapa i projekt jsou výjimečné tím, že v rámci praktické aplikace propojují moderní technologie dálkového průzkumu Země, GIS, ekologii a problematiku managementu dopravní infrastruktury. Uvedené digitální mapy interaktivně zobrazují konkrétní praktické výstupy vlastního zpracovatelského algoritmu, který byl úspěšně aplikován na osmi pilotních zájmových lokalitách.
Tactile maps presenting SDG6: Clean water and sanitation (Madeline Mulder, Univerzita Palackého v Olomouci)
https://www.geoinformatics.upol.cz/dprace/magisterske/mulder24/resources.html
Výsledek diplomové práce Maddie Mulder je jedinečný ve svém pojetí i rozsahu. Výsledný digitální atlas prezentující trvale udržitelný cíl 6 je určen osobám s těžkým zrakovým postižením, resp. především školám a institucím, které zprostředkovávají jejich výuku. Atlasu je na webových stránkách ke stažení jako celek i jako jednotlivé strany. Ke každé straně je audio soubor, který obsahuje vysvětlení a poskytuje další informace nad rámec uvedeného. Grafika je přizpůsobena k tisku na mikrokapsulový papír, což je nejrozšířenější technologie pro tvorbu hmatové grafiky ve světě. Současně je k dispozici i prostý text pro ty, kteří jsou zvyklí používat své automatické čtečky. Uživatel může procházet celý atlas nebo si do výuky vybrat jen konkrétní mapy či schéma. Při tvorbě atlasu studentka provedla několik uživatelských testování, aby optimalizovala podobu map i rastrů, což zahrnovalo například stanovení vhodné míry generalizace nebo i znázornění některých hranic „neviditelnou“ linkou.
KARTOGRAFICKÁ DÍLA PRO ŠKOLY A VZDĚLÁVÁNÍ
Do kategorie bylo přihlášeno 10 kartografických děl od 8 vydavatelů či autorů. Nominace obdrželo pět produktů:
časopis Dnešní svět (TERRA-KLUB, o.p.s. a TERRA, s.r.o.)
Speciální edice regionálně a geopoliticky zaměřených čísel časopisu Dnešní svět si získala mnoho učitelů různých vzdělávacích předmětů bohatým kartografickým obsahem. V kalendářním roce 2024 vyšla čísla Čína, Spojené království a dvojčíslo Mezinárodní spolupráce, a to v tištěné a online verzi. V rámci této edice časopisu je kladen důraz na přiblížení jádrových států s geopolitickým přesahem. Praktické využití ve výuce podtrhují konkrétní případové studie a metodické aktivity pro vyučující (i žáky) základních a středních škol.
Evropa – reliéf a povrch – školní nástěnná mapa (Kartografie Praha, a. s.)
https://www.kartografie.cz/zemepisne-nastenne-mapy/evropa-skolni-nastenna-fyzicka-mapa/
Přehledná mapa evropského horopisu a vodopisu v měřítku 1 : 5 000 000 zobrazuje všechny významné fyzické tvary pevniny, moří a oceánů, včetně jejich názvů. Výškopis, vyjádřený barevnou hypsometrií je doplněn stínováním, které umožňuje lepší vnímání členitosti reliéfu.
Česko – nástěnná mapa (IlustrovanyAtlas.cz)
https://ilustrovanyatlas.cz/produkt/nastenna-mapa-ceska/
Ilustrovaná mapa Česka vznikla jako originální výuková pomůcka, která má dětem přiblížit geografii, přírodu i kulturu jejich vlasti poutavou a srozumitelnou formou. Cílem autorů bylo vytvořit mapu, která nebude jen dekorací na zdi, ale aktivním nástrojem pro rozvoj klíčových kompetencí – prostorové orientace, čtení map, logického myšlení i schopnosti objevovat souvislosti. Mapa kombinuje tradiční kartografické prvky (města, řeky, pohoří, národní parky) s více než 200 ručně malovanými ilustracemi, které znázorňují přírodní a kulturní památky, typická zvířata, regionální zajímavosti a každodenní činnosti známé dětem z běžného života. Unikátní součástí mapy je tzv. výukový rám – okrajová část mapy, která obsahuje vybrané ilustrace s popisy. Děti mohou hravou formou hádat, co jednotlivé obrázky znázorňují, a následně jejich význam ověřit právě v rámu. Tento prvek podporuje interaktivní učení a motivuje děti k dalšímu zkoumání mapy. Důležitou roli hraje i grafické měřítko doplněné o srozumitelné slovní vysvětlení a legendu, kterou dětem představují kreslené postavičky – jejich vrstevníci. Mapa je koncipována tak, aby oslovila různé věkové skupiny, a díky své vizuální i obsahové bohatosti zůstává dlouhodobě atraktivní. Odezva od rodičů, učitelů i dětí potvrzuje, že mapa skutečně podporuje vzdělávání hravou, objevnou formou a přispívá ke kladnému vztahu dětí ke geografii i k vlastní zemi.
Asie – školní atlas (Kartografie Praha, a. s.)
https://www.kartografie.cz/skolni-zemepisne-atlasy/asie-skolni-atlas/
Atlas je součástí ucelené řady zeměpisných atlasů světa, světadílů a Česka. Představuje Asii z nejrůznějších pohledů – přírody a její ochrany, obyvatelstva, hospodářství i historie. Edice sešitových školních atlasů je určena pro výuku zeměpisu na základních školách a víceletých gymnáziích. Atlas Asie doplňuje Školní atlas světa, rozšiřuje jeho tématiku a vybrané jevy a charakteristiky světadílu prezentuje na podrobnějších mapách. Asie je na mapách představena po všech důležitých stránkách (příroda, obyvatelstvo, historie, hospodářství). V nich žáci a učitelé najdou přehledné fyzické a politické mapy, podrobné obecně zeměpisné mapy, tematické mapy, přehledy států a zeměpisných rekordů a doprovodnou stranu s fotografiemi. V atlase jsou zařazeny také cvičné strany k procvičování učiva vytvořením vlastní mapy.
Mapové puzzle a zemské těleso (Centrum geografie vzdělávání a vzdělávání v geografii)
https://geography.ujep.cz/cs/geoedu/
3D tisk se stává čím dál rozšířenější a dostupnější technologií. Tato technologie poskytuje celou řadu možností, jak její výsledky využít (nejen) v geografickém vzdělávání. Prostřednictvím technologie 3D tisku jsme proto vytvořili několik didaktických pomůcek do výuky geografie (mapová puzzle a zemské těleso), které je možné si volně stáhnout, vytisknout a používat. Mapová puzzle a zemské těleso jsou ze strany učitelů a učitelek, ale i samotných žáků přijímány velmi pozitivně. V současné době evidujeme přes 950 stažení. Aktuálně již pracujeme na dalších didaktických pomůckách, jako jsou puzzle litosférických desek, reliéfu či glóby. Záměrem tvorby těchto didaktických pomůcek vnímáme hned v několika rovinách: (1) přinést geografickému vzdělávání něco nového a inovativního (funkční, zábavné a inspirativní); (2) podpořit a případně rozvinout technologii 3D tisku na školách; (3) motivovat učitele a učitelky v používání (i učení se) nových technologií.
STUDENTSKÉ KARTOGRAFICKÉ PRÁCE
Do kategorie bylo přihlášeno 22 seminárních, bakalářských či diplomových prací z 5 českých vysokých škol. Nominace obdržely 1 bakalářská, 3 diplomové a 1 disertační práce:
Srovnání grafické náplně tematických map využívajících metod multivariate mapping (Anna Šostá, Univerzita Palackého v Olomouci)
https://www.geoinformatics.upol.cz/dprace/bakalarske/sosta24/
Bakalářská práce Anny Šosté, studentky studijního oboru Geoinformatika a kartografie na Univerzitě Palackého v Olomouci, se zabývá hodnocením vlivu různých metod multivariate mapping na grafickou náplň tematických map a její prostorové rozložení. Cílem bylo zjistit, jak jednotlivé metody a jejich kombinace ovlivňují přehlednost, vizuální náročnost a celkovou informativnost map. K tomuto účelu bylo vytvořeno šest případových studií s odlišnými tématy a zájmovými územími. Každá studie obsahuje mapy vytvořené několika různými metodami, přičemž každá z deseti použitých metod se objevuje alespoň ve třech studiích pro zajištění objektivního srovnání. Mapy byly zpracovány v prostředí ArcGIS Pro, vybrané vizuální prvky byly dokončeny v Adobe Illustratoru. Důraz byl kladen na jednotnost nastavení napříč mapami i studiemi, aby bylo možné metody férově porovnávat. Grafická náplň byla kvantitativně měřena pomocí nástroje GMLMT v programu GIMP. Výsledky byly vizuálně znázorněny pomocí grafů a vizualizačního gridu. Součástí práce je i tvorba digitální brožury Katalog metod multivariate mapping, která na 26 stranách představuje šest vybraných metod pomocí 18 ukázkových map. Brožura slouží jako nástroj pro studenty, kartografy i širší veřejnost a je dostupná online. Výsledky práce přinášejí doporučení pro výběr vhodné metody a mohou být dále rozvíjeny například prostřednictvím uživatelského testování nebo rozšíření sady hodnocených metod.
Webová virtuální realita: nový způsob prezentace geoprostorových dat (Jan Horák, Masarykova univerzita)
https://playground-d-shtrdl-01296cb45d45e927ee8f84b3a351b52b76afbf9c65b.gitlab.io/
Diplomová práce Jana Horáka, studenta magisterského oboru Geografická kartografie a geoinformatika na Masarykově univerzitě v Brně, představuje inovativní a vysoce aktuální přístup k vizualizaci a interakci s geoprostorovými daty. Práce vyniká v několika klíčových aspektech.
Prvním aspektem je inovativní využití webové virtuální reality (WebVR) pro prezentaci geoprostorových dat, což je nová a progresivně se rozvíjející technologie. Technologie využívající webové prostředí zajišťuje snadnou dostupnost a sdílení vizualizací bez nutnosti instalace specializovaného softwaru. WebVR tedy umožňuje uživatelům interaktivní a vnořující („imerzivní“) zkoumání geoprostorových dat, což zvyšuje srozumitelnost a zapojení. Další předností práce je technická a metodická propracovanost. Práce otestovala řadu technologií (Blender, CityEngine, Unity, Wonderland engine, Three.js, mozzila hubs, Aframe, WebXR či Babylon.js). Následně autor vyvinul pomocí Wonderland engine vlastní webovou aplikaci, která demonstruje možnosti WebVR pro prezentaci geoprostorových dat. Výsledná aplikace je dostupná z přímo internetu a podporuje různé typy zobrazovacích zařízení (virtuální brýle, běžný monitor, displej mobilního telefonu nebo tabletu). Z hlediska přínosů pro kartografii a geoinformatiku práce otevírá nové možnosti vizualizace a interakce s geoprostorovými daty. Toto může mít významný dopad na různé oblasti, jako je například územní plánování, urbanismus nebo vzdělávání. Vyvinutá aplikace může sloužit jako základ pro další vývoj a implementaci WebVR v kartografických a geoinformačních aplikacích. Téma práce je vysoce aktuální a relevantní vzhledem k rostoucímu zájmu o virtuální realitu a digitální dvojčata. Diplomová práce demonstruje inovativní přístup, technickou propracovanost a praktický přínos, což ji činí relevantní a hodnotnou pro odbornou komunitu i širokou veřejnost.
Vizualizace a prezentace historických prostorových jevů (Petra Justová, České vysoké učení technické v Praze)
https://dspace.cvut.cz/handle/10467/118907
Disertační práce Petry Justové, studentky doktorského studia Geodézie a kartografie na ČVUT v Praze, shrnuje výsledky výzkumné činnosti autorky ve dvou specifických oblastech historické kartografie: 1) tvorba tištěných historických map, a 2) prezentace historických map ve webovém prostředí. V teoretické části práce je nastíněn historický vývoj tematické kartografie se zaměřením na vývoj užívání kartografických metod v tematických mapách a rozebrány aktuální přístupy k tvorbě webových atlasů s historickou tematikou. Praktická část práce je v oblasti tvorby historických map věnována zejména problematice kartografické vizualizace nejistoty a časové dynamiky jevu ve statických mapách, a kartografické analýze atlasových děl s historickou tematikou. Na příkladu autorských map je také představen kompletní proces tvorby historické mapy či uveden přehled dostupných digitálních zdrojů historických dat. V oblasti prezentace historických map ve webovém prostředí se práce zabývá kompletním procesem tvorby webového mapového portálu s historickou tematikou, jež shrnuje v komplexní metodiku obsahující soubor pravidel a doporučení, které by měly být zohledněny při přípravě původně tištěných map (existujících ve vektorové formě) pro prezentaci v prostředí webu. V této souvislosti je navržena také typologie mapové funkcionality odvozená dle vybraných charakteristik mapy.
Implementation of Artificial Intelligence for Creating Maps (Parinda Pannoon, Univerzita Palackého v Olomouci)
https://www.geoinformatics.upol.cz/dprace/magisterske/pannoon24/
Tato práce představuje možnosti nasazení umělé inteligence pro oblast generování map. Představuje implementaci nástroje ChatGPT-4 pro automatické generování různých kartografických metod (kartogram, kartodiagram, metoda teček) ve statickém i interaktivním provedení. Jedná se o první českou práci, která se zabývá touto problematikou včetně testování (ne)vhodnosti výsledků, vedoucí k porozumění jakým způsobem je potřeba definovat tzv. promty (zadání úlohy). Výsledky práce představují poznatky o silných a slabých stránkách současného stavu AI v kartografii.
Tactile maps presenting SDG6: Clean water and sanitation (Madeline Mulder, Univerzita Palackého v Olomouci)
https://www.geoinformatics.upol.cz/dprace/magisterske/mulder24/resources.html
Výsledek diplomové práce Maddie Mulder, studentky Joint Master Degree COPERNICH IN DIGITAL EARTH na Univerzitě Palackého v Olomouci, je jedinečný ve svém pojetí i rozsahu. Výsledný atlas prezentující trvale udržitelný cíl 6 je určen osobám s těžkým zrakovým postižením, resp. především školám a institucím, které zprostředkovávají jejich výuku. Koncept atlasu je takový, že na webových stránkách je kompletně ke stažení (jako celek i jednotlivé strany). Ke každé straně je audio soubor, který obsahuje vysvětlení a poskytuje další informace nad rámec uvedeného. Grafika je vytvořena tak, aby se dala vytisknout na mikrokapsulový papír (nejrozšířenější technologie pro tvorbu hmatové grafiky ve světě). Současně je k dispozici i prostý text pro ty, kteří jsou zvyklí používat své automatické čtečky. Je možné procházet celý atlas nebo do výuky vybrat jen konkrétní mapy nebo schéma. Při tvorbě studentka provedla několik uživatelských testování, aby optimalizovala podobu map i rastrů, což zahrnovalo například stanovení vhodné míry generalizace nebo i znázornění některých hranic „neviditelnou“ linkou.
Za odbornou komisi pro soutěž MAPA ROKU
prof. RNDr. Vít Voženílek, CSc. – předseda komise
vit.vozenilek@upol.cz
+420 585 634 513